V následujících řádcích utečeme od současné zdravotní situace v naší zemi a podělíme se s Vámi o naše zkušenosti s obchodováním s nemovitostmi v zahraničí.
O jakých zemích hovoříme? V minulosti to byla zejména Jižní Itálie či Řecko, kde bylo možné koupit za 1 EURo nemovitost, se kterou byl spjat závazek její rekonstrukce v následujících letech. Do této skupiny bychom zahrnuli i Španělsko a Portugalsko. Po úvodní euforii přišlo vystřízlivění, přece jenom ty bylo dost daleko a rekonstruovat objekty v destinaci, kterou neznáte, se ukázalo jako velký oříšek. Pár našich klientů si je (zejména v Itálii) ponechalo, většina se snažila své nemovitosti a závazky s nimi spojené na někoho převést.
Tento trend byl nahrazen nemovitostmi dostupnějšími, ať již autem či letecky, jako je Chorvatsko nebo Egypt. Klienti preferují Chorvatsko zejména kvůli nezapomenutelnému moři a možnosti jachtingu, kterou podtrhává skutečnost, že vše se odehrává v dojezdové vzdálenosti.
Koupě nemovitosti v Chorvatsku probíhá poněkud odlišně od našich zvyklostí, a proto před samotnou koupí by si měl zájemce zjistit co nejvíce informací nejen o nemovitosti, ale i o samotném postupu při koupi. Velmi časté je spoluvlastnictví prodávajících, někteří vlastníci se nacházejí v jiných zemích bývalé Jugoslávie a jednání tak není vždy jednoduché.
V Chorvatsku doposud nebyla zrušena daň z nabytí nemovitostí a v současné době činí 3% z prodejní ceny. Další odlišností je okamžik nabytí nemovitosti do vlastnictví. Okamžikem je složení celé kupní ceny dle kupní smlouvy a na základě prohlášení místního notáře o složení kupní ceny se stává kupující vlastníkem. Zápis do zemské knihy (místní obdoba katastrálního úřadu) pak trvá dle technické úrovně vybavení daného pracoviště několik týdnů až měsíců. Ceny jsou srovnatelné s cenami u nás, blízkost moře a vyšší standard si prodávající nechají královsky zaplatit. Odměnou za to, že danou problematikou úspěšně projdete, je vlastnictví nemovitostí v mimořádné destinaci, kterou si bude každý zájemce o Jadran od Vás chtít pronajmout.
Oproti tomu Severní Afriku, Egypt a Tunis, kde je současná cenová hladina nižší než u nás (ceny od 25 tis Kč/m2), volí milovníci tepla s představou, že si tak umožní, díky levným letenkám a spotřebitelské hladině v těchto zemích, celoroční pobyt v teple. Pokud se ceny udrží nebo porostou a vy budete svůj byt také pronajímat, můžete dosáhnout i zajímavého investičního výdělku.
Další oblíbenou destinací jsou Kanárské ostrovy. Zajímavé klima, pravidelné páteční lety a skutečnost, že je tato destinace součástí Evropské unie jsou pro poptávající tím správným lákadlem. Ceny od 40 tis Kč/m2 nemusí být nedostupné, samozřejmě velmi záleží na poloze a blízkosti moře. Financovat můžete prostřednictvím banky české i španělské. A pokud je vaším cílem mít své letovisko mezi našimi celebritami, neváhejte ani okamžik.
Společně si budeme přát, aby se české důchody v budoucnosti svou kupní silou vyrovnaly nebo alespoň přiblížily těm německým a abychom i my měli možnost být celoročně v teple.
Na viděnou při prohlídkách v zahraničí se těší:
Ing. Aleš Žaitlík, ředitel pobočky Šumperk, specialista na Chorvatsko
Kateřina Rejnartová, ředitelka pobočky Liberec, specialista na Kanárské ostrovy